gezenayaklar-ust-banner-

Yıllarca Santral İstanbul bünyesinde, yeme – içme ve  eğlence dünyasına hizmet verip, adını sıklıkla duyuran Tamirane;  uzunca bir aradan sonra yepyeni yüzü ile Maslak Uniq İstanbul’da tekrar aramızda. Uniq İstanbul’u açıldığı günden bu yana çok beğeniyorum. Sapa gibi gözükse de aslında şehrin tam merkezinde sayılıyor. Maslak – Ayazağa yolu üzerinde inanılmaz keyifli ambiansa sahip dev bir kompleks. İçerisinde barındırdığı Volkswagen Arena Konser alanı dışında yer alan iş merkezleri ve birbirinden lezzetli markaların yer aldığı avm’yi iş saatleri dışında hep boş görmek içime sinmiyor. Özellikle yaz aylarında yemek mekanlarının teraslarının bulunduğu ortak alanda Uniq Performance Hall’de verilen sokak konserleri ve gösteriler çok dikkat çekiyor. Burada bulunan mekanların her biri ayrı konseptte ve ayrı değerde. Sizin için Tamirane’den bahsedeceğim.

TAMIRANE / UNIQ AYAZAGA / FOTOGRAF MUHSIN AKGUN

Tamirane’nin menüsünde, Akdeniz, Türk ve Dünya Mutfağından seçilmiş en özel lezzetler sunuluyor. Menüyü incelerken benim ilk dikkatimi çeken; Dünyadan Sokak Yemekleri  köşesi oldu. O nedenle öncelikle sokak lezzetlerinden bahsetmek istiyorum. Mesela New York’un meşhur Salted Beef’i, Marakeş’in Moroccan Wrap’ı, Kingston’un Jamaican Jerk Chicken’i, Eminönü’nün Balık ekmeği gibi. Sadece benim değil tüm misafirlerin en çok odaklandığı kısım bu lezzetler oluyormuş mekanda. Tabii nu lezzetleri Tamirane yorumu ile hazırlayıp sunuyorlar.

Denediğim Moroccan Wrap; Dana bonfile nohut, kişniş, havuç, domates, taze soğan, roka pesto sos ve harissa sos ile dürüm olarak servis ediliyor. Etin sunulduğu tatlarla uyumu çok başarılıydı.

tamirane
Sokak lezzetleri dışında Tamirane’nin fırınından çıkan lezzetler arasında Pizza, Pide, Pizzetta ve Lahmacunda çok iddialı. Misafirlerin seçtiği favori ürünlerin başında gelen; Barbekü soslu kıyma harcıyla hazırlanan Tamirci Pizza, Patates ve Somonlu Pizzetta, Yörük Peynirli ve Otlu Pide tavsiyemdir.

Ana yemekler arasından; kapama tekniği ile pişirilen Güveçte Mantarlı Çoban Kavurma,  Makarnalar’da; tamamı ev yapımı olan Boşnak Etli Ravioli öne çıkıyor. Menünün en can alıcı parçalarından; bir nev-i yoğurt çorbası olan Tamirane Usulü Karadeniz Çorbasını da önermeden geçmeyeceğim.Tamirane_2015_Pizzalar(Tamirci_Pizza)

Tamirane  menüsü oluşturulurken, “Repair Yourself” ve “Spoil Yourself” mottolarından yola çıkılmış ve bünyenizi tamir ederken bir yandan ruhunuzu da şımartın mesajı bu aslında. Mottonun menüye yansıyan açılımı ise; “Repair Yourself”de; hafif, besleyici, mevsimsel ve sağlıklı yemekler Çekiç ikonuyla, “Spoil Yourself” mottosunda ise; doyurucu  şımartan tadlar, Çatal ikonuyla sunuluyor. Benim her zamanki gibi seçimim tabii ki doyurucu şımartan tadlardan yana oldu.

Menüsü kadar sahnesi ile de dikkat çeken Tamirane’de her ay değişen etkinlik takvimleri mekanın kendisi kadar renkli ve ilgi çekici. Mesela bazı Cumalar (özellikle bazı Cumalar diye duyuruyorlar) Mustafa Gürbüz’ün sunumu ile “Stand up & Talk” Komedi Serileri, Her Cumartesi dikkat çeken isimlerle “Indie Sessions” Konser Serileri, Pazar günlerine özel Tamirci Usulü Brunch ve sonrasında klasikleşmiş “Morning Jazz Sessions”, Caz söylemek isteyenler için; mikrofonun seyirciye verildiği “Jazz Open-Mic” geceleri. Her biri ücretsiz olan bu etkinlikler Tamirane’nin muhteşem sahnesinde misafirlere sunuluyor.TAMIRANE

Gerek sıra dışı menüsü ile, gerekse dikkat çeken etkinlik ve sahne performansları ile şehrin vazgeçilmez mekanları arasında ön plana çıkan Tamirane’de fiyatlardan da örnekler vermek istiyorum;

Mesela;

Somonlu Pizetta  16TL

Tamirci Pizza   25TL

Deniz Mahsullü Tagliatelli   28TL

Çorba çeşitleri  9TL

Tavuklu Sezar Salata   23TL

Dana Külbastı   35TL

Klasik Tamirci Burger   25TL

Profiterol   15TL

Sunumlarında sıradışılığı seçen, mekana bir ruh katmaya çalışan ve sadece yeme içme dışında etkinliklerle misafirlerini mutlu eden mekanları seviyorum. İstiyorum ki çok duyulsun, çok sevilsin.

İnstagram:@gezenayaklarcom

Twitter:@gezenayaklarcom

Facebook:@gezenayaklarcom

Snapchat:@ebruaysezer

TAMİRANE

AÇIK HAVA OLANAĞI:VAR
OTOPARK:VAR
MÜZİK:  CANLI MÜZİK
ADRES:UNIQ İSTANBUL
TEL:0(212) 286 07 07
WEB: www.tamirane.com