gezenayaklar-ust-banner-

Urfa’nın en güzel lezzetleri Teşvikiye’ye çok yakıştı.  Mahmut Cevheri ve Ömer Karahan’ın davetlisi olarak gittim Arruha’ya. Kendileri mekanın yaratıcıları, tahmin edileceği gibi Urfa’lı iki ortak. Urfa mutfağına çok hakimler. Yola çıkışları da tamamen Lahmacun’dan kaynaklanmış. Urfa’nın meşhur lahmacununun en güzel halini İstanbul’lulara tanıtmak istemişler. Ama mekanun yeri de büyüklüğü de sadece lahmacun için açılacak bir restoranı aşıyor. Teşvikiye’de Teşvikiye camii’nin hemen arka sokağında son derece modern bir mekan yaratmışlar. Dışardan bakınca bir İtalyan restoranı havasında, içeri girdiğinizde Urfa kültürünü ve dokunuşlarını yansıtan modern bir dekorasyon. Gerçekten şaşırtıcı derece de modern.

arrSon derece güleryüzlü bir servis ekibi sizi kapıda karşılıyor, Geniş bir iç mekana sahip olan Arruha’nın bir de arka bahçesi mevcut. Gelelim en önemli detaya yemeklere yani.  Mahmut Bey’in eşinin meşhur Yoğurt Çorbası, menünün en özellikli detaylarından biri bence. İnanılmaz bir kıvamı vardı.  Üzerine naneli tereyağ ilave edilerek yanında da kruton ile servis ediliyor. Nefisti. Bu lezzetin sırrı da Arruha’da tüm yemeklerde kullandıkları sade yağdan kaynaklanıyormuş. Sade yağı Urfa’dan getiriyorlarmış. Yemeklerdeki lezzet ve parlaklık da bu yağ sayesinde elde ediliyormuş.

arr6Gecenin asıl amacı Lahmacundu. Son dönemde hem sosyal Medya’da hem yazılı basında çok okudum. İstanbul’un en güzel Lahmacunu Arruha’da yenir deniyor. Uzunca bir süredir de Lahmacun yemediğim için heyecanla bekledim. Söylenildiği kadar ince gerçekten. Ve kıymanın değmediği en ufak bir alan bile yok. Tamamen kıyma kaplı. Ve lezzeti efsane olacak kadar var evet. Sırrı ise %100 koyun eti kullanılmasıymış. Üstelik eti kıyma olarak almıyorlar, kendileri çekip kıyma haline getiriyorlar. Salça kullanmıyorlar. Rengini de Urfa’dan gelen saf İsot’dan alıyor. İncecik olduğu için gerçekten çok hafif, büyüklüğü de son derece doyurucu. Başka hiçbirşey yemeyip sadece Lahmacun yemek niyetindeyseniz bir bayan olarak 1 tane ile doyabilirsiniz. Beyler için anı şeyi söyleyemeyeceğim. 3 tane rahat yerler doymak için. Haa keyif için kaç tane dersek rahat 7-8 tane yiyebiliriz bir oturuşta. Sonuç olarak bu Lahmacun o kadar hafif ki, kilonuza dikkat ediyorsanız özellikle asla vicdan yapmadan yiyebilirsiniz. Diyetisyenlerin yönlendirdiği tek Lahmacuncu. Unutmadan ilave etmek isterim ki et sevmeyen, vejeteryanlar için de Vejeteryan Lahmacun mevcut.

arr4arr9Masada halen lahmacun konuşulurken Arruha’nın efsane lezzetleri bir anda masaya yağmaya başlıyor. İlk olarak fotoğrafta da göreceğiniz tepsilerde servis edilen Patlıcan Söğülme. Közlenmiş patlıcanın üstüne sade yağ ve sarmısakla kavrulan kuzu satır kıyma dökerek sunulan Söğülme‘yi yanında servis edilen lavaşa sararak yedik. Gerçekten nefisti. Yine bambaşka bir lezzet olan Patlıcan Tepsi Kebabı. Yine sade yağ, yine kuzudan satır kıyma. patlıcan ve kıymanın lezzeti nefis. Gerçekten çok hafifti. Çok özel bir lezzet, gidipte yememek olmaz. Bu iki lezzete eşlik eden Urfa Usulü Soğan Kebabı. Soğanlar yine kuzu etinden yapılma satır kıyma ile fırınlanıyor ve servis ediliyor. Soğanın bu halini çok seveceksiniz. Arka arkaya sunulan bu lezzet patlaması, menünün gerçekten tadılması gereken özel tadlarından.

arr1

arr7arr8

Bu kadar güzel kebapları yedikten sonra üstüne nasıl bir tatlı gelecek diye merak ederken sunulan tatlının önce adı, sonra tadı beni benden aldı. Şıllık Tatlısı. Şıllık adı nereden mi geliyor. Oynak olmasından.  Krep hamurundan bile daha ince bir hamura sarılmış olan cevizle hazırlanan bu şerbetli tatlıya bayılacaksınız.

Başta da vurgulamıştım; Urfa lezzetleri Teşvikiye’ye çok yakıştı diye. Hem lezzeti, hem modern sunumuyla şimdiden bir çok ünlü ismin de sıklıkla uğradıkları bir mekan haline gelmiş Arruha. Hepsini tek tek anlatmaya çalıştım ama her zaman dediğim gibi bu tatlar anlatılmaz yaşanır. Yaşamak için de mutlaka Arruha’ya uğramanız gerekiyor. Son dönemde çok popüler olması fiyatlarını etkilememiş mekanın. Alkol servis edilmeyen Arruha’da lahmacuna her zaman en çok yakışan ayranı da deneyin.


arr3

 

 

 

ARRUHA

AÇIK HAVA OLANAĞI:VAR
OTOPARK:100 METRE UZAKLIKTA OTOPARK
MÜZİK:CD
ADRES:TEŞVİKİYE MAHALLESİ, AHMET FETGARİ SOKAK, NO 40/A TEŞVİKİYE
TEL:0212 232 77 71
WEB: