gezenayaklar-ust-banner-

2 Yıl oldu müdavimi olduk biz Barba Yani’ nin. Ada havası alalım, iyi bir balık yiyelim, kalamar, ahtapot kokusunu iyice içimize çekelim diye yola çıktığımızda kendimizi her defasında aynı noktada bulduk;  Barba Yani…

Burgaz Ada’ya; Ada vapurları ile, Mavi Marmara tekneleri ile veya varsa özel tekneniz ile 15-20 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Kısa bir ada turu yaptıktan sonra ister istemez kendinizi sahildeki balıkçılarda bulacaksınız. Çünkü o eşsiz balık kokusu, rakı kokusu ve ada havasıyla birleşince gereğinden fazla büyüleyici oluyor. Ada’daki en efsane balıkçı da Barba Yani.

Rumca’da ‘usta meyhaneci’ anlamına gelen ‘barba’lık geleneğinin yaşatılması eski İstanbul kültürünün açısından hayati önem taşıyor. Meyhane kültürünün hakkını veren, kendi sakız likörünü, uzosunu yapan, mezelerinin üstüne titreyen, size başka bir dünyaya adım attığınız hissi veren has adamlara, masanızda muhabbete geldiğinde, dipsiz bir kuyuya iner gibi muhabbet edebildiğiniz insanlara deniliyor ‘barba’. Sait Faik’in Burgazada’sında iki tane Barba Yani var. Biri kırmızı neon ışıklı, diğeri mavi renkli. Zamanında isim hakkından dolayı anlaşmazlık yaşayıp ikiye bölünmüşler. Kırmızı olan canlı müzikli klasik bir rum meyhanesi tadında. Ama benim için lezzetiyle efsane olan Barba Yani, mavi olan. Vapur iskelesinden inip sola dönünce sahilde dizili olan balık restoranlarının en sonundan ikinci olan. Mavi Marmara teknelerinin yanaştığı iskelenin sağında kalıyor. Eğer özel tekne ile geldiyseniz adaya, Barba Yani’den Şener’i aramanız yeterli. Hemen zodiac ile yanaşıyor teknenize ve sizi restauranta taşıyorlar. Veya iskelede yer açılmasını ve rahat yanaşmanızı sağlıyorlar.

Her daim kalabalık bir mekan, masalar birbirine yakın olmasına rağmen rahatsızlık vermiyor. Aksine herkes bir arada keyifle kadeh kaldırıyor. Masaya oturur oturmaz ilk istediğimiz midye salma. Tadı anlatılmaz yaşanır:) Gelir gelmez sipariş edin, geç saatlerde kalmama riski olabiliyor.

barbayanimidye

barbayan

Mezelerin her biri ayrı lezzet hikayesi taşıyor. Acılı barbunya, Patlıcan salatası,  iç baklalı enginar, hepsi ayrı lezzetli. Ahtapot ızgarayı da yemeden dönmemek gerekiyor. Gerçekten tadı günlerce aklınızdan çıkmayacak lezzette.  Denizin tam kenarında ada havasını içinize çekerek yediğiniz bu lezzetler ve ona eşlik eden rakı, fonda çalan sanat müziği, zaman zaman pop müziğe dönen şarkılarla öyle güzel keyif veriyor ki bütün geceyi orada geçirmek isteyebiliyorsunuz. Sahil şeridi çok salaş ve çok nostaljik. Öyle ki Barba Yani’nin 2 yanındaki bakkal dükkanında nostaljik sakızlar, bisküviler bulunuyor. Patlayan sakız, ekşi yüz sakızlar hepimizin eğlencesi oldu. 

Gündüz ayrı keyif, gece ayrı keyif alıyorsunuz burada. Hele ki gün batımından önce gelip, günü Barba Yani’nin sıcak, samimi ortamında batırırsanız çok şanslısınız. Burada yemek yerken sağınızdaki solunuzdaki masada bir ünlüye rastlamanız da mümkün. Özellikle Holywood Yıldızları’nın, dünya ve Türk sosyetesinin ünlü rehberi; Saffet Emre Tonguç’u burada görmeniz mümkün. Kendisinin görülmesi gereken olarak önerdiği mekanlar arasında yer alan Barba Yani yaz kış açık.

BARBA YANİ

MÜZİK:CD
AÇIK HAVA OLANAĞI:VAR
OTOPARK:
ADRES:
TEL:

0 (216) 381 13 75

0 (533) 496 16 03 (533)

WEB SİTESİ / SOSYAL MEDYA: http://www.barbayaniburgazada.com/https://www.facebook.com/barbayanirestaurant?fref=ts

bARBAYANİbarbayaniii