gezenayaklar-ust-banner-

Avrupa turları içinde en yoğun turist alan şehirlerden biri Barselona. Nereye baksanız Antoni Gaudi’nin bir eserine rast geleceğiniz İspanya’nın bu güzel şehrinde şehir planlamacılığının yüzyıllar geçse bile ne kadar önemli olduğunu ve değiştirilmeye ihtiyaç duymadan bugün bile hayatı kolaylaştırdığını göreceksiniz.

 

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak tanımlanan Barcelona hakkında ne biliyorsunuz? Hep birlikte bildiklerimizi tazeleyerek, bilmediklerimizi not alarak keyif dolu bir Barselona turu yapalım mı? Öyleyse başlıyoruz.

 

 1. Modern sanat akımına yön veren sanatçı Antoni Gaudi tarafından yapılan ve şehrin sembolü haline gelen birçok eser bulunuyor. Bunlardan en önemlileri; Sagrada Familia, Parc Guell, Casa Vicens, Palau Güell, Teresian College, Casa Mila ve Sagrada Familia Okulları.

 

 1. Barselona’da Picasso, Miro ve Dali gibi dünyaca ünlü ressamların müzeleri vardır.

 

 1. Avrupa’nın en zengin bölgelerinden biri Barselona’dır. Turizmin yanı sıra, ticari fuarlar, moda ve endüstriyel üretimlerin de bunda etkisi yüksektir.

 

 1. Şehir, subtropikal iklime sahip olduğu için Mayıs ve Ekim ayları arasında seyahat edilmesi önerilmektedir.

 

 1. Barselona, Balear Denizi kıyısında, Fransa sınırına yakın bir yerde konumlanmıştır. İspanya’nın kuzeybatısında kalan şehir Katalanya’nın başkentidir.

 

 1. Şehrin para birimi Euro’dur.

 

 1. Barselona’da kullanılan resmi dil Katalancak ve İspanyolca’dır.

 

 1. Türkiye ile Barselona arasındaki saat farkı 1’dir. Türkiye’de saat 12:00 iken Barselona’da saat 11:00’dır.

 

 1. Barselona gezisinde görmeden dönmemeniz gereken en önemli turistik yerler; Sagrada Familia, Park Güell, Picasso Müzesi, Montjuic Tepesi, Joan Miro Müzesi, Casa Mila, Camp Nou Stadı ve Müzesi, Casa Battlo, La Rambla, Katalonya Ulusal Sanat Müzesi’dir.

 

 1. Şehrin en soğuk olduğu ay Ocak, en sıcak olduğu ay ise Ağustos’tur.

 

 1. Akdeniz ikliminin en güzel yaşandığı şehirlerden biridir. Bu da kenti her mevsim gezmek için elverişli bir yer yapar. Hava hiçbir zaman çok soğuk olmaz.

 

 1. Şehir dağ eteklerinde konumlandığından konaklamayı tercih ettiğiniz tesislerin şehir manzarası etkileyicidir.

 

 1. Barselona’da ulaşım imkanları çok gelişmiştir. Otobüs ve metro ile şehrin hemen tüm bölgelerine kolayca ulaşabilirsiniz.

 

 1. Barselona alışveriş bakımından pek çok alternatif sunar. Büyük mağazalarda alışveriş yapmak isteyenler Katalunya Meydanı ve çevresini gezebilir. Sokaklarda hem gezmek hem de alışveriş için Passeig de Gracia, Barri Gotic, La Ribera en uygun yerlerdir. Sokak pazarları ve antika satan yerler için El Encants uygun olacaktır.

 1. Barselona’daki resmi tatil günleri ise şöyle;

 

– Yeni Yıl / 1 Ocak

– Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu / 6 Ocak

– Paskalya Yortusu

– İşçi Bayramı / 1 Mayıs

– Meryem’in Göğe Kabulü

– Katalunya Milli Günü / 11 Eylül

– İspanyol Günü / 12 Ekim

– Azizler Günü

– Anayasa Bayramı / 6 Aralık

– Günahsız Doğuş Günü

– Noel / 25 Aralık

 

 1. Barselona’daki en popüler festivaller; Festes de Merce, Dia de Sant Jordi, Festival de Sant Joan, Festa Major de Gracia, Festival de Sonar, Grec Arts Festival, Primavera Müzik Festivali, Benicassim Festivali, Karnaval, Sala Montjuic, L’Alternativa.

 

 1. Barselona mutfağında Akdeniz etkisi görülmektedir. Sebze, balık, et, deniz ürünleri ve zeytinyağı önemli yer tutar. Kızartma, atıştırmalıklar ve karbonhidrat Barselona halkı için vazgeçilmez lezzetlerdir.

 

 1. Şehrin en ünlü yiyecekleri paella, gazpacho ve tapas çeşitleridir.

 

 1. Barselona’da yemek yediğiniz mekanlarda bahşişler genelde faturaya dahildir. Bahşiş miktarı ise % 10’dur. Bunun dışında taksilerde de bahşiş verilmektedir.

 

 1. Şehirde acil bir durumla karşılaştığınızda Acil Yardım, Polis ve Yangın için aynı numarayı çevirmeniz gerekmektedir: 112

 

 1. Barselona’da eğlenmek için sayısız seçenek bulunuyor. Kendinize uygun bir eğlence mekanı mutlaka bulacaksınız. Özellikle Las Ramblas Caddesi ve liman bölgesindeki yerleri görmenizi tavsiye ederim.