gezenayaklar-ust-banner-

Çocuğu olan bilir, evde Disney Channel açılmadan bir gün geçmez. Evin neşesi, rengidir. Kızım şu an 13 yaşında halen evimizde Disney Channel açılır. Zack ve Cody, Jessie, Fineas ve Ferb hala severek izledikleri arasında. Tabii evdeysem eğer ben de keyifle izlerim.

Bizim evimiz asla çizgi film girmeyen evlerden olmadı. 1 yaşına kadar tv izletmeyin diye uyarılara rağmen o renklerin büyüsünden uzak tutmadım ben kızımı. Hep renkli bir dünyası oldu. 1 yaşına kadar uykuya dalarken dinlediği müzik benim seçimimdi; I’ll say a little prayer ilk notalarını duyunca bile uykuya dalardı. Büyüdükçe değişti seçimleri; uykuya dalarken gittiğimiz tatil köylerinden aldığımız sevdiği müzik cd’leri uykusuna eşlik etti. 2.-3-4 yaşlarında iken Alaaddin’in Sihirli Lambası, Uyuyan Güzel, Kuğu Gölü, Cindrella’nın masal filmleri ile hayallerini süsledi, müzikleri ile dans etti. Hayalgücü hep çok ilerideydi. O filmlerdeki prensesler gibi giyinmeye çalıştı, onlar gibi dans edip şarkı söyledi hep.

55496_463782387954_6741128_oKızım 8 yaşındayken Orlanda’ya Disneyland’e gittiğimizde ise tüm bu karakterlerle tanıştık, fotoğraflar çektirip, onlarla kucaklaştı. Onların aslında ne kadar önemsenerek gerçek birer karaktermiş gibi hepsine ayrı bir dünya oluşturulduğunu, o filmlerin nasıl çekildiğini, o filmlerde kullanılan kostümlerin, aksesuarların nasıl yaratıldığını tek tek gördü. Bu karakterlerin, bu filmlerin, dizilerin hepsinin ardında nasıl ciddi bir ekibin çalıştığının farkına vardık.
54412_463785397954_897751_o

56180_463803647954_3201676_oDisney dünyanın en büyük markalarından biri ve ekrana taşınan her prodüksiyonun öncesinde çalışan ciddi bir ekip var. Yeni bir karakter yaratmak Disney’de aylar süren araştırmalar ve çalışmalar
sonucunda ortaya çıkıyor. Yazarlar, karakter tasarımcıları ile eğitim danışmanları, uzmanlar bir araya gelerek konsept ve mesajları oluşturuyorlar. Ardından bir pilot bölüm çekiliyor ve çocuklara aileleri ile birlikte izlettirilip görüşleri alınıyor, bu görüşler doğrultusunda tekrar değerlendirmeler yapılıyor ve son haline getiriliyor. Bu kadar büyük bir şirketten de zaten aksi beklenmez. Yaratılan karakterlerin imajı, verdiği mesajlar, karaktere yönelik piyasaya sürülen ürünler hepsi o kadar ince elenip süzülüyor ki çocukların önüne çıkarılmadan; tüm bu çalışmaların karşılığında  işte bu sevgi, hayranlık çıkıyor ortaya.

56500_463775862954_7257372_o

Bu renkli dünyanın kızıma olumsuz tek bir yanı olduğunu bile düşünmedim, aksine hep olumlu kazanımlarını gördüm. Şu anda 13 yaşındaki kızımın son derece yaratıcı esprileri, zekice yarattığı çözümleri, son derece eğlenceli bir sosyal ortamı ve hiç de küçümsenmeyecek bir okul başarısı var. Asla takıntılı bir anne olmadın, tavuk etinden şüphe etmedim, sütü cam şişeden mi, yoksa karton kutudan mı vermeliyim diye araştırmalar yapmadım, TV’den uzak tutmadım, hep bildiğim büyük markalara güvendim. Şimdilik zararını  görmedim, umarım da görmem.77949_463801487954_3387831_o

Geçtiğimiz günlerde Disney’in davetinde Hocaların en tatlı dillisi Üstün Dökmen’de bu konuya değindi. Hayal kahramanlarının, çocuğun hayal dünyasının geniş olmasına katkı sağladığına, gördüğü iyi davranışların çeşitlendirilmesinin faydalarına değindi sık sık. Duyunca bir kez daha mutlu oldum renkli geçmişimizden dolayı:)

Yeri gelmişken de bahsedeyim istedim; Disney Channel’da önümüzdeki günlerde yepyeni çizgi film  “Miles Yarının Ötesinde” ve artık küçük kızların sevgilisi olmuş “Prenses Sofia”  var. Çocuklarınızı uzak tutmayın bırakın o renkli dünyanın içinde güçlendirsinler hayallerini. DSC_0554
2J9B1037