gezenayaklar-ust-banner-

Bursa’da Heykel’de, Tayyare Kültür Merkezi yanındaki o “tarihi meşhur mavi dükkan”. Uğruna kilometrelerce yol gidip iskenderi yiyip geri döndüğümüz o lezzet, evet. Şimdi bu eşsiz lezzet, İskenderoğlu ailesinin 3. kuşak çocukları sayesinde Nişantaşı’na açıldı. Şakayık Sokaktan gelen mis gibi döner kebap kokusu bu dükkandan çıkıyor işte.

Beni bilirsiniz hikayesi olan, tarihi olan mekanları daha bir severim. Heyecanlandırır beni, bu yaşanmışlık. Bu ailenin de 150 yıllık yaşayan bir hikayesi var işte. Dünyaca ünlü bir lezzetin keşfi ile başlayan ve bugünlere gelen bir yolculuk. İskender Efendi’nin bundan 2 asır önce keşfedip ortaya çıkarttığı bu lezzet önce Bursa’ya, sonra tüm Türkiye’ye yayılıyor. Dünyanın bir çok merkezinde de yaygın bir şekilde sunulan İskender’in Döner Kebabını bugün İskender Efendi’nin oğullarından Cevat İskenderoğlu’nın 3 çocuğu yaşatıyor.

Mekanın dekorasyonu da Nişantaşı’na yakışır şekilde projelendirilmiş. Öne çıkan ahşabı, modern aydınlatma ve camlarla çok keyifli bir hale getirmişler. Göz yormayan sadelikte ve modernlikte. Duvarlarda tabii ki tarihten bugüne gelen yolculuğun önemli anları ve el işi antika tabaklar boy gösteriyor.

Lezzetlere gelince; en başta önemle hatırlatılıyor bu kebabın adı İskender değil, “Döner Kebap”. Döner ustaları Bursa’dan gelmiş, eti, tereyağı, yoğurdu kullandığı her şey tabii ki Bursa’dan geliyor. Bu nedenle lezzette fark yok.Ve bu kebabı efsane yapan tabii ki döneri, ama en az onun kadar tabakta eşlik eden yoğurdu, pidesi, sosu ve tere yağı da çok önemli. Dediğim gibi dönerin eti Bursa’dan hatta Uludağ’da kekik ile beslenen koçlardan elde ediliyor.

Yoğurdu, patates kızartması hepsi ayrı güzel. İskenderi eti bol istedim ben, yanında tabii patates kızartması da isteyin, gerçekten çok iyi. Tatlı olarak da sütlü kadayıf derim. Çeşit çok fazla ama bence sütlü kadayıf.

Bazı lezzetler boşuna efsane olmuyor tabii. Bu başarıyı devam ettirmek de özen ister, emek ister. Bu nedenle ailenin 3. kuşak yöneticilerini tebrik etmek gerek. Bunca yıl sonra bu lezzeti kapımıza kadar getirdikleri için.

Müjdeler olsun hepimize.

www.iskender.com.tr

Adres: Şakayık Sokak, No:67, Nişantaşı – İSTANBUL

Rezervasyon: 444 16 18

Çalışma Saatleri: 11.30 – 21.30