gezenayaklar-ust-banner-

Elimizden düşmeyen akıllı telefonlar, tabletler ile sadece sosyal medyayı takip etmiyoruz tabii. Bağımlısı olduğumuz, hırs yaptığımız oyunlar da var. Biz yetişkinler çoğunlukla kafa dağıtmak için, metrobüste vs vakit geçirmek için oynadığımızı iddia ederken çocukların da bu sebeplerle oynuyor olmasından rahatsızlık duyuyoruz. Şimdi bahsetmek istediğim oyun Türk oyuncak tasarımcısı ile Danimarkalı oyun psikoloğu  tarafından tasarlanan bir uygulama. Bu uygulamanın en belirgin özelliği ise  çocuklar kendi şehirlerini inşaa ederken İngilizce’de öğreniyor olacaklar.

 İnşaat oyunları son yıllarda yeni neslin favori vakit geçirme uğraşısı haline geldi ve geniş kapsamlı bir eğitim potansiyeline sahip olduğunu kanıtladı. Özellikle Kuzey ülkeleri bu tarz oyunların çıkış noktasını oluşturmakta. İsveç’in Mine Craft ve Finnish Hay Day oyunundan sonra şimdi de, çocuklara İngilizce öğrenmeyi sevdirecek MiniMo Town büyük ilgi görecek. 

Çocukların kelimeleri yazarak kendi şehirlerini kurduğu bir oyun olan MiniMo Town™’da kelime yazımı sonucunda nesneler ve mutlu vatandaşlar oluşturuluyor. Çocuklar, daha fazla bina ve vatandaşla şehirlerini genişletirken İngilizce becerileri de iyileştiriyor. Ancak yaramaz canavarlar bazen yollarına çıkıp gaz çıkarabilir, etrafı mor çamur ile kaplayabilir, çalabilir ve gıdıklayabilir.

Oyun, LEGO® Mattel® and Hasbro® gibi lider global markalar için 10 yılı aşkın bir süredir öğrenme araçları, oyun ve oyuncaklar geliştiren Türk uzman oyuncak tasarımcısı  Sertan Saltan ile çocuk gelişimi uzmanı ve  oyun psikoloğu olan Danimarkalı Simon Egenfeldt-Nielsen’ın 2 senelik titiz çalışmasının sonucu olarak ortaya çıktı. Sadece bir sefere mahsus satın alınan ve sınırsız oynanabilen bu oyuna, son geliştirme yılında çok eğlenen 150’den fazla çocuğun yaratıcılığı, fikirleri ve eğlenceli düşünceleri de yansıtılmıştır.

Başlangıçtan itibaren çocukların öğrenmek ve oynamak için duyduğu doğal merakı kucaklayan bir marka istediklerini belirten şirketin CEO’su Simon Egenfeldt Nielsen, “Öğrenme eğlenceli ama bir o kadar da direkt olmalı. Çekirdek oyun mekaniği, kelimeleri harf harf kodlamaktır ancak bu kodlama çocuklara bir şeyleri tasarlıyormuş gibi hissettiriyor. Buna bağlı olarak, zorluk da sürekli olarak ayarlanıyor o yüzden oyun çocukların ilgisini çekmeye devam ediyor. Oyunun CCO’su Sertan Saltan ise “Çocuğunuzun sahip olabileceği en iyi oyuncağı tasarlamak istedik. Çocukları büyürken oyun oynayabilecekleri, öğrenebilecekleri ve yaratabilecekleri güvenli bir evrene alan dijital bir oyuncak.”

Biz indirdik ve canavarlara rağmen şehrimizi geliştirmeye devam ediyoruz.minimo1 minimoo

 minimo