gezenayaklar-ust-banner-

manzara1

Bambaşka işlere yıllarını vermiş üç kardeş – Tabita, Habil ve Yakup Özden’in sahibi olduğu Mira Balık bana kalırsa Arnavutköy’ün en keyifli mekanı.

Konumu itibarı ile diğer Arnavutköy restoranlarından daha farklı çünkü sol tarafında başka mekan olmadığı için neredeyse 3 tarafı da denizle çevrili hissi veriyor. Manzara mı? Boğaz’ı soldan sağa adeta kucaklıyorsunuz desem… 

Bembeyaz örtüler, özenin ve lezzetin kelimenin tam manasıyla dile geldiği meze tabakları, evinizin mutfağı kadar temiz bir ortamda hazırlanmış balık çeşitleri ile Mira Balık haftanın 7 günü açık. Cumartesi ve Pazar günleri sabah saatlerinde kahvaltı servisi de var. 

Benim tercihim erken saatte başlayan ve dostlarla bezeli bir akşam yemeği oldu.

Üç kardeşten biri olan Tabita Hanım zaten yemek pişirmeye –özellikle de Akdeniz Mutfağı’na çok meraklı. Şimdilerde bu merakını tatbik edeceği harika mutfağına giriyor her sabah ve işte bizim de tattığımız ve sizlere de en kısa sürede denemenizi önerdiğimiz bu harika mezeleri hazırlıyor tüm gün.

 Malzemelerin hepsi özel olarak tedarik ediliyor, otlar Ege’den, zeytinyağı Ayvalık’tan, ahtapot ve sübye gibi özel deniz mahsulleri ise Bodrum tarafından geliyor. Herkesin meze keyfi farklı ben bir yoğurtlu, bir deniz ürünü, birkaç ot, olmazsa olmaz beyaz peynir, ve bir de salata isterim soğuk olarak. Mira’da da tercihim bu yönde oldu, Mira Salatası yanında acılı Girit Ezme, süzme yoğurtlu semizotu salatası, köz patlıcan ezme ve lakerda aldık.Ara sıcak olarak ızgara kalamar ve sübye güveç denedik. İyi ki de denemişiz…

Aslında ana yemeğe pek yer kalmadı onun için ortaya bir şeyler alsak dedik Asma Yaprağında Levrek tercih ettik, malum yaz geliyor tava balık tercih etmedik ama yan masadaki tekirden de gözümü alamadım.

 Bizim tercihimiz rakı olduğu için tattıklarımız da rakı uyumlu ama şarap içmek isteyenlere de harika bir başlangıç alternatifi mevcut “Mira Şarap Peynir Tabağı” çünkü alışılagelmiş balık restoranlarının aksine Mira menüsünde gerçekten çok özel şaraplar bulunduruyor, kadeh olarak bile almak isterseniz beya / kırmızı ve roze şaraplar için üçer alternatif düşünülmüş. Buradan marka vermek istemiyorum hem kadehte hem de şişe tercihi durumunda son derece kaliteli şaraplar bulacağınız konusunda sizi temin ederim. 

Tatlı konusunda ise denilecek hiç bir şey bulamıyorum, çünkü sadece kaşığımın ucuyla baktım tadına ama yiyenler diyor ki; “muhteşem” “harika” “bayıldım”… Dondurmalı irmik helvası mı istersiniz, tiramisu mu, yoksa siz de benim gibi fırında helva denildiğinde bile ağzınızın suyu akıyor mu? 

Arnavutköy Belediye Tesisleri’ne komşu bu mekanı bir an önce denemenizi tavsiye ediyorum. Çevre otoparkları kullanabilir veya restoranın valesinden yararlanabilirsiniz. Teknesiyle gelmek isteyenler olursa hemen restoranın karşısına yanaşabilirler.

Not : Şu zararlı alışkanlığı olanlar kışın dışarı çıkıyor ama yazın üstü açılan bahçesinde rahat rahat alışkanlıklarını devam ettirebilirler bu arada, bunu da dip not olarak vermek istedim.

 Hesap TL TL TL

Ortam * * * * *

Servis * * * * *

Lezzet * * * * *

ÖZGÜ ERGÜN / ProLongé 

www.prolonge.com

 

MİRA BALIK

MÜZİK:CD
AÇIK HAVA OLANAĞI:VAR
OTOPARK:VALE
ADRES:

Bebek Arnavutköy Caddesi, No:70 /1 Arnavutköy

TEL:0 (212) 265 31 30
WEB SİTESİ:www.mirarestaurant.com.tr

MGL4999_1

 

MGL4980_1