gezenayaklar-ust-banner-

Bende hep şehirden uzak şirin bir tatil kasabasındaymışım hissiyatı uyandırır Kalamış. Adı bile, böyle derin bir şeyler hissettirir. Kalamış Marina’ya tepeden bakan Ouzo Roof adını Yunanistan’ın meşhur rakısından alıyor. Öyle güzel bir manzaraya hakim ki insan kendini alamıyor uzun uzun denize bakmaktan.

Bu manzaraya eşlik edecek yemeklerin de deniz mahsulü olmasını beklerken, hem lezzette, hem sunumda bir showa hazırladık kendimizi. Sebebi ise mutfakta, Modern Türk Mutfağının en önde gelen ödüllü şeflerinden Mehmet Yalçınkaya’nın olmasıydı.

Şef Mehmet Yalçınkaya’nın hazırladığı menüde başlangıç olarak sunulan

Yenilebilir toprak üzerinde Tartar sos, Portakal yağı esanslı deniz tarağı,
Avokado püresi üzerinde  Jumbo karides,
Deniz mahsulleri pazı sarması,
Kabak çiçeği dolması incir mayalı yoğurt üzerinde,
Trüf esanslı lakerda deniz böğrülcesi üzerindeIMG_8738IMG_8732 (2)IMG_8737
Mevsim balıklarının bir sunumu vardı ki; rakı şişesinde balık olsam dedirten cinsten.. Şef yapmış, çok da güzel olmuş.IMG_8722IMG_8719Sakızlı kalamar külbastı,zerdeçallı rizotto ile ve yine bezelye püresi ile Balık köftesi, Balık köftesinin bu kadar lezzetlisini yememiştim daha önce. 

IMG_8725IMG_8726

Sinarit balığı anason ile tütsülenmiş dağ mantarı ile geldi masamıza. Şef tütsüleme işini gözümüzün önünde yapınca lezzeti daha da arttı sanki. 

IMG_8714IMG_8728

 

Menünün sürprizlerinden birisi de Çilek Tarlası. Zemini kek parçalarından bir tarla görüniminde hazırlatan şef, çilekleri ve çiçekleri üzerine yerleştirince tam bir görsel şölen oluşmuş. Yemek için bozmaya kıyamadığımızı belirtmek isterim. 

IMG_8734


Tatlı kısmına gelince; ayva, pişmaniye ve gül yaprağından bir tatlı hazırlamak nasıl bir yaratıcılktır, hayran kaldım;

Ayva terrine pişmaniye gül yaprakları 

Yeşil elma mus

Çikolata kapsülünde bal kabağı IMG_8715

Bir mekan; ne kadar iyi bir konuma, manzaraya sahip olursa olsun, mutfak kötüyse olmuyor. Mutfağın başında olan isim Şef Mehmet Yalçınkaya gerçekten Ouzo’yu uçurmuş, kendisi de açıkça söylüyor; “benim gibi şefler, mekanlar için pahalıyız” diye. Çünkü gerçekten kullandıkları malzemeler pahalı. Balığın iyisi, zeytinyağının onlarca çeşidi, baharatın iyisi, biberin iyisi hepsi olmazsa olmazları. İşte bu seçimler mekanı iyi yapan, vazgeçilmez yapan.

Mekanın şıklığı, manzaranın doyumsuzluğunun yanında Ouzo personelinin hızlı ve saygın servisinden de özellikle bahsetmek gerektiğini düşünüyorum. Böyle bir mekana  böyle profesyonel bir kadro çok yakışmış gerçekten.

Mutfağın yanında olmazsa olmaz bir detay daha var ki o da gecenin programı. Her Çarşamba akşamı Ouzo’da sahne alan Yorgo Kertis Türk ve Yunan müziği ile gerçek anlamda bir eğlenceyi garantiliyor. Doğumgünü ve özel gün kutlamaları için ideal bir mekan. Gruplara fiks menü fiyatları uygulayan mekana rezervasyon işini son dakikaya bırakmayın.

OUZO ROOF

AÇIK HAVA OLANAĞI:VAR
OTOPARK:VALE VE OTOPARK
MÜZİK:Canlı Müzik
ADRES:Fener Kalamış Caddesi No:38 Kalamış
TEL:0216 400 00 00