gezenayaklar-ust-banner-

Beni bilirsiniz lezzet uğruna, şehir şehir, ülke ülke dolaşırım. Yaptığım geziler de öncelikli olarak o bölgeye özel tüm lezzetlerin tadına bakmadan dönmem. Bu da benim olmazsa olmazım. Geçtiğimiz haftalarda ise bir peynir uğruna İzmir’e gittim. Peyniri sadece tatmak değil, nerede, nasıl şartlarda  üretildiğini yerinde görmek amaçlı bir geziydi. Değdi mi? Değdi.

 

Peynir; benim için kahvaltımın baş tacı, rakımın mezesi, akşamüstü simidimin can dostu, gece açlık krizlerimde tostumun içinden fışkıran lüksüm. Sevgili Esra Oruç’un bilgilendirme amaçlı bu gezi davetinin ucunda peynir olduğu için, hem de Gürsüt gibi iddialı bir markanın peyniri olduğu için hiç düşünmeden bu keyifli geziye dahil oldum.

Gürsüt, İzmir’den yaklaşık 1 saat uzaklıkta Tire’de modern teknolojinin tüm imkanlarını barındıran 55 bin metrekarelik bir alana kurmuş yeni fabrikasını. İşin ucu gıdaya dayanınca tabii tüm kalite belgeleri ile sınırları çizilmiş gerekli koşullarda yapılıyor üretim. Markanın 1982 yılından bu yıla gelişimini dinledikten hemen sonra hijyenik şartlara uygun hale getirilip 🙂 üretim alanına girdik.

Peynirin onlarca çeşidinin üretildiği bu alanı saran keskin süt kokusu, üretim alanına girer girmez kendini gösteriyor. Tabii ki bir peynirin masamıza gelene kadar geçirdiği evreleri dinlemek, görmek son derece ilgi çekiciydi.  Gelen taze sütler öncelikle pastörize ediliyor, sonra peynir haline getiriliyor, her bir çeşit peynirin yapımı, bekleme süresi birbirinden çok farklı. Peynircilikte çok önemli detaylardan birisi,  taze tüketim olması için sık sevkiyat yapılması. Bu sayede ürünün reyonda en az süre beklemesi sağlanıyor. Gürsüt, yasal olsa bile peynir yapımında izin verilen kimyasalları kullanılmıyor, bu da tadına yansıyor. Üretimi yapılan Taze Beyaz Peynir, Çoban Peynir, Dil, Örgü, Çeçil, Çerkez, Kaşar, Mozarella, Krem Peynir, Süzme-Kaymaklı-Homojenize Yoğurt, Lor, İzmir Tulum Peyniri, Klasik İnek Peyniri hepsi birbirinden lezzetli. Benim favorim Bergama Tulum ve Klasik İnek Peyniri oldu. 1 günlükte olsa peynir uğruna gittiğim Tire’den elim kolum peynir çeşitleri ile dönmek de ayrı keyif vericiydi.

Gürsüt’ün peynir çeşitlerini bulebileceğimiz marketlere gelince; CArefour SA, Bim Şok, A101, Metro, real ve tabii bizim evdeki buzdolabı:)

Ayrıca Gürsüt’ün sosyal medya hesaplarını takip ederek lezzet dolu tarifler öğrenebilir ve sürpriz hediyeler kazanabilirsiniz…

İnstagram; GursutGida

Facebook; Gursut

Twitter; GursutGida