gezenayaklar-ust-banner-

MÖ. 750-760 yıllarında İyon şehir devletlerinden Miletoslular tarafından Amisos ismiyle kurulmuş Samsun. Anadolu’da hemen her kentte olduğu gibi, tarih boyunca pek çok Anadolu uygarlığının yerleşimi olmuş. ve bizim için çok önemli olan Kutuluş Savaşı’nın başlangıç noktası, Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla milli mücadelenin ismi olan şehir, tarihi değerleri, modernliği, güzelliği ve lezzetli mutfağıyla Karadeniz gezisi rotanıza girebilecek bir şehir.

Biz de Karadeniz rotamızda Sinop’tan sonra geçtik Samsun’a. Eğer bizim gibi bir güzergahtan hareket ederseniz Samsun’un Bafra ilçesinde bir pide molası vermenizi öneririz. Turan Usta Bafra Pidesi yol üstünde güzel bir durak olarak kayıtlarınızda dursun. Ve yine Bafra’da kaçırmamanız gereken Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ni de tavsiye ederiz. Burası Unesco’nun geçici listesinde ve pek çok farklı kuş, bitki türü ile yaban hayata ev sahipliği yapıyor. Zengin biyoçeşitliliğe sahip delta, nesli tehlike altında olan karaleylek, erguvani balıkçıl, boz ördek, bataklık kırlangıcı, turna ve sumru gibi kuşların da üreme alanı.  Ve gerçekten cennetten bir köşe olarak harika kareler yakalayabilirsiniz.

Samsun’da çok beğendiğim Atakum mevkinde konaklamayı istedik ve tercihimizi Grand Atakum Otel’den yana kullandık. Odalarının deniz manzarası çok iyi olduğu için tavsiye edebilirim.

Ve artık Samsun’da gezilecek yerlerden bahsetmeye başlayabiliriz..

Yazının başında da bahsettiğim gibi Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile Samsun’a inmesini milli mücadelenin başlangıcı olarak sayarsak Samsun gezisinin de başlangıç noktasının Bandırma Vapuru Müzesi’nin olması kaçınılmaz olur. Bu vapur asında orjinali değil ama aslına uygun olarak inşa edilerek müzeye dönüştürülmüş. Atatürk’ün fotoğrafları ile şahsi eşyaları, kurmaylarının ve mürettebatının bal mumu heykelleri ve çeşitli belgeler sergileniyor. Türkiye’nin en uzun Seramik Rölyefleri, Samsunlu 1200 şehidin yer aldığı Şehitler Yazıtı, milli mücadeleyi anlatan 10 Bronz Rölyef ve Yedi Figürlü Milli Kurtuluş Anıtı açık hava müzesinde görülecek yerler arasında.

Yine bunun yakınında bulunan ve Samsun’un simgelerinden olan Onur Anıtı, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatması anısına Heinz Kreppel tarafından 1928-1931 yılları arasında yapılmış. Kent merkezinde yer alan Atatürk Parkı içerisinde bulunan Onur Anıtı, büyüklük ve denge bakımından dünyanın ikinci heykeli. Aslında atın kuyruğu yere değmeseymiş dünya harikalarından biri olacakmış ancak kuyruktan aldığı destekle ayakta duruyor. Heykel hepimizin aklına kazınmış o meşhur sahneye ait, Atatürk’ün atının şahlandığı anın heykeli.

samsun sevgi gölü ile ilgili görsel sonucu

Samsun Belediyesi gerçekten çok iyi çalışıyor. Sahil şeridinde harika bir yol yapmışlar, burası Sevgi yolu diye anılıyor ve burada yapay bir gölet yapılmış, ismi de tahmin edeceğiniz üzere Sevgi Gölü.. Eski fuar alanının yerine böyle muazzam bir alan yapmış olmalarını şahsen çok sevdim. Halkın uğrak noktalarından biri olmuş burası da. Tesisler ile oluşturulmuş özel mekanlarda yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı rahat bir şekilde karşılayabilirsiniz. Sahil yoluna bağlanan bağlantıları sayesinde Doğu Park ve Batı Park arasında gezintilerinizi çok rahat ve keyifli şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

İşte tam da bu noktada, Batı Park alanında enteresan bir haber ile karşılaşıyoruz.. Burada Amazon köyü var. Şaşırtıcı değil mi?
Amazon Köyü, Samsun başta olmak üzere Karadeniz bölgesinde yaşadığına inanılan ve amazon olarak bilinen savaşçı kadın kabilelerinin bal mumu heykelleri ile yaşam alanlarının canlandırılmasıyla oluşturulmuş. Batı Park sahası içerisinde yer alan Amazon Adası ise Amisos Tepesi’ne seyir platformu olacak şekilde konumlandırılmış. Adada, devasa boyutlarda bir amazon kadın heykeli, iki yanındaki heybetli aslan heykelleriyle Samsun sahilinde arzı endam ediyor. Aslan heykellerinin içine girip amazonlarla ilgili dia gösterisi izlenebilir.

Amazon Köyü, Samsun

Peki Avrupa Müze Haritasında bulunan tek kent müzemizin de Samsun’da olduğunu biliyor muydunuz? Samsun beni gerçekten çok şaşırtan bir şehir oldu. Tertemiz bir çevre, çok güzel dizayn edilmiş caddeler, yollar, hızla gelişmiş ve bir çok şehrimizden daha modernleşmiş yüzü ile görmekten, gezmekten çok mutlu olduğum bir yer oldu burası. Bu müzeyi muhakkak ziyaret edin, Samsun’un ağzından şehrin hikayesini dinleyin.

Sıradaki nokta baş döndürücü manzarası ile Amisos Tepesi.. Samsun’un en güzel manzarasının bulunduğu Amisos Tepesi, Samsun’un ilk yerleşim yeri olarak biliniyor. MÖ. 3. yüzyıla ait iki tümülüsün ve Pontus Krallığına ait mezar odalarının bulunduğu tepedeki mezarlar 2008’den bu yana ziyarete açık. Tepe, Samsun’un panoramik seyrine imkân veren konumu, şık çevre düzenlemesi, restoranı ve teleferiği ile Samsun kent merkezinin en şirin ve en turistik yeri.

Peki pide için nereyi önereceğimizi merakla okuyanlara geldin bu paragraf da. Efor Pide bizce en iyisiydi, burada çok uzun bir pide yedik gerçekten efsaneydi ama efsane olan bir şey daha var Samsun’da, o da Samsun simidi..

Son olarak tekrar toparlayalım, Samsun’da neler yapacağız?

1- Kızılırmak Deltası Kuş cenneti ziyaret edilecek, bol bol fotograf çekilecek.

2- Bandırma Vapuru Müzesi ziyaret edilecek.

3- Onur Anıtı ziyaret edilecek.

4- Sevgi Gölü gezilecek.

5- Amazon köyüne gidilecek.

6- Samsun Kent Müzesi gezilecek.

7- Amisos tepesine çıkılacak.

8- Efor Pide’de pide yenilecek.

9- Samsun Simidi yenilecek.

10- Turan Usta Bafra Pide’sinde pide yenilecek.